Elkészült Debrecen Egészségipari Stratégiája a 2014-2020 időszakra
- 2014-09-11 04:04:00
- Kutatás
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata stratégiai célkitűzései közé emelte a helyi egészségipar fejlesztését, intézkedéseket dolgoz ki és forrásokat keres ennek végrehajtására. A város kezdeményező félként és vezető partnerként szervezi az Európai Területi Együttműködés INTERREG IVC programjának keretében nyertes Health4Growth - Helyi akciótervek kidolgozása az egészségügyi szektor KKV-inak támogatására, valamint a gazdasági fejlődés serkentésére”című projektet. A projekt lehetőséget kínált arra, hogy egy nemzetközi partnerség keretében az Európában megtalálható korszerű modellek és a felhalmozott tapasztalatok alapján javítsa a regionális fejlesztési politikák hatékonyságát az egészségipar helyi/regionális szereplőinek működési környezetét. A projekt kiemelt célja a város és a régió közép-hosszú távú egészségiparhoz kapcsolódó fejlesztési lehetőségeinek feltárása, stratégiai irányelveinek megfogalmazása, különös tekintettel a szektor szereplői közötti együttműködés javítására.
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának vezetésével, nemzetközi munkacsoportban, több iparági szakértő bevonásával, széleskörű piackutatással és számos mélyinterjúval készült el Debrecen Egészségipari Stratégiája a 2014-2020 közötti költségvetési időszakra. A Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. szakmai szakértőként vett részt az Önkormányzat és a Debreceni Egyetem projektjében és az egészségipari stratégia elkészítésében.
A stratégia meghatározza a debreceni egészségipar legfontosabb helyi ágazatai, melyek a következők:
- gyógyszeripar
- orvosi műszer, gyógyászati segédeszköz, diagnosztika, eHealth, mHealth
- egészségügyi ellátás, térítéses betegellátás
- gyógyturizmus
- funkcionális omikák
- funkcionális, egészséges élelmiszer
- egészségügyi és bioinformatika
- sport-egészségügy
A stratégia egy széleskörű nemzetközi trendelemzéssel kezdődik, az iparági cégek bevonásával azonosított helyi ágazat szerinti bontásban. Kiemelésre került néhány versenyképességet javító, átvehető nemzetközi jó gyakorlat. A várost érintő hazai, regionális és helyi stratégiák szintézise megtörtént, hogy a stratégia illeszkedjen a korábban kidolgozásra került hosszú távú fejlesztési elképzelésekhez is. A stratégia legnagyobb szakasza a debreceni egészségipar fő szereplőinek ismertetése. Ebben a részben az anyag a fentebb felsorolt ágazatok szerinti bontásban először részletesen elemzi a helyi szereplőket (multinacionális cégek, nagyvállalatok, KKV-k, ernyőszervezetek, Debreceni Egyetem), és mindegyik ágazathoz készült egy fejlesztési irányokat, javaslatokat tartalmazó rész. Ezek alapja kétféle: egy primer piackutatás során felmérésre kerültek a regionális egészségipari vállalatok, valamint készült számos mélyinterjú a kiemelt vezetőkkel (ipari, egyetemi, kormányzati). Egy SWOT elemzés összefoglalta az összes tapasztalatot, irányt, melynek eredményeihez készült egy stratégiai célrendszer. Ennek alapja Debrecen Integrált Településfejlesztési Stratégiája. A célrendszer egészen a fejlesztési akciók szintjéig meghatározza a következő éveket. Az akciókhoz az utolsó fejezetben társulnak a fejlesztési eszközök: finanszírozás, koordinációs szervezetek létrehozása, és az érdekképviselet. A stratégia melléklete pedig részletesen tartalmazza a fejlesztési akciókat.
2014. szeptember 4-én a stratégia társadalmasítási rendezvényén az anyagot Dr. Papp László alpolgármester, Dr. Szilvássy Zoltán rektor, és Kertész Balázs, a Szinapszis Kft. ügyvezető igazgatója prezentálta az érdeklődő iparági szakemberek részére. A társadalmasítási workshop keretében elhangzott, hogy az Egészségipari Stratégia integrált része a Debrecen, az Életerős Város programnak. „Az orvosi műszergyártás, a gyógyszeripar, az orvosi segédeszközök gyártása, a bioinformatika, molekuláris biológia, funkcionális élelmiszer területén jelenleg is fontos kutatási, fejlesztési tevékenységek zajlanak, és szeretnénk, ha a város az egészségipari stratégiájának köszönhetően mind a régió, mind pedig Magyarország innovációs centrumává válna.” – mondta el dr. Papp László gazdaságfejlesztésért felelős alpolgármester az egészségipari stratégia társadalmasítására szervezett rendezvényén. „Az egészségiparban az oktatás, kutatás, és a betegellátás az egyetem fő profilja.” – hangsúlyozta dr. Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora. Kertész Balázs, a Szinapszis Kft. ügyvezetője a stratégia készítési munkájával kapcsolatosan kiemelte: „Az egészségipari stratégia tényadatok alapján elemezte a helyi egészségipart, feltártuk az ágazat erősségeit, és ezekre építve meghatároztuk azokat a célokat és kapcsolódó akciókat, amelyek végrehajtásával mérhető gazdasági és társadalmi eredményeket hozó fejlesztések valósíthatóak meg városunkban.”
A fenti képre kattintva, bejelentkezés után a stratégia kivonata letölthető.